Mistrovství České republiky štafet klubů a oblastních výběrů

kolaz-stafetyO víkendu 8.-9. října se konalo Mistrovství České republiky štafet, štafet klubů a oblastních výběrů. Centrem závodů byl Dolní Prysk u Kamenického Šenova.
V sobotu ráno se podařilo vypravit autobus Českých Budějovic do kterého nastoupili závodníci Křemže z Tábora z Písku a ze Strakonic. Závodníci z Český Budějovic vyjížděli po vlastní ose již v pátek. Na víkendové závody vyjeli dvě kompletní štafety oblastního výběru žactva a dvě štafety děvčat z dorostu. Pro většinu z nich to bylo poprvé, co se dostali na závod, kde se běhalo ve skalkách. Terén byl kopcovitý, členitý, s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, porosty místy hůře průchodné, středně hustá síť cest.

V sobotu bylo počasí tak jak každý podzim. Pršelo a bylo mokro. Běžely se tříčlenné štafety a u mladých závodníků jsme využili toho, že jsme si ověřili, jak kdo na tom je, a podle sobotních výsledků jsme se snažili následně sestavit i nedělní štafety. V sobotu se dařilo hlavně malým děvčatům, které zaběhly dobrý výsledek mezi ostatními zkušenými štafetami. Všichni si vyzkoušeli, jak si každý uhlídá ve své štafetě, kdy má být předávka a každá štafeta se taky o to sama starala.img_1826

Po propršených sobotních závodech jsme se vypravili na přespání do školy, kde hlavním tématem večera bylo provedení výběru a sepsání soupisek jednotlivých štafet.
Každá štafeta dostala podrobné instrukce o tom, co se od ní čeká, jak se mají závodníci v nedělním závodě o sebe navzájem postarat, a hlavně se jednotlivé štafety začaly chovat jako týmy.

Druhý den se ukázalo, že to nebyla zbytečná práce. Ani jedné naší štafetě se nestalo, že by čekala na předávku tak, jak tomu bylo u několika zkušených štafet, které na předávce dokázaly čekat až pět minut. V neděli ráno se startovalo po 9. hodině. V celkovém počtu 1700 závodníků bylo obtížné uhlídat všechny naše štafety, a tak přišlo vhod jejich večerní poučení a každá štafeta si svůj start pohlídala i v tom velkém hemžení všech ostatních závodníků.
I když bylo v neděli mokro, občas pršelo a foukal vítr, tak každý závodník z jihočeské oblasti dokončil svůj závod bez diskvalifikace. U mladých závodníků to byl úspěch, když víme, v jakém terénu se Mistrovství České republiky štafet běželo. Výsledky našich žákovských štafet ovlivnilo hlavně to, že JČ oblasti nám stále schází dostatek kvalitních závodníků (kluků). Ti právě rozbíhali žákovské štafety a ztratili kontakt z čelem závodu. A následující úseky už ztráty nesmazaly.
Ale hlavním přínosem víkendových štafetových závodu bylo to, že se mladí nezkušení závodníci poprali na výbornou s terénem a také s počasím a získaly zkušenosti z takových závodů, jako jsou MČR štafet.
Po závodě se naši mladí závodníci vyjadřovali, že by určitě chtěli v příštím roce běžet štafety znovu, a také by chtěli závodit na závodech v B žebříčku.
Všem mladým závodníkům patří velká gratulace a přejme jim, aby se v orientačním běhu nadále zdokonalovali, a aby je orientační běh i nadále bavil.

Pro příští rok máme dobrý základ a už nyní připravujeme účast na jarních štafetových závodech.

Příspěvek byl publikován v rubrice bylo ..., Mládež, Reportáž ze závodu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Mistrovství České republiky štafet klubů a oblastních výběrů

  1. Martin Tichý napsal:

    Gratuluji a držím palce. Dresy byly nepřehlédnutelné.

  2. Vojtěch Blažek napsal:

    Díky, my v Písku se těšíme na jarní závodní sezónu 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..