Orientační biatlonista Tryskáč: „Neudělat ostudu a něco trefit!“

Tento víkend se biatlonová střelnice ve Starém Městě pod Landštejnem  a okolní lesy promění v dějiště mistrovství světa v orientačním biatlonu. S myšlenkou vyzkoušet si tenhle sport koketovalo v minulosti víc jihočeských orientačních běžců. Úspěšní jsou ti, kteří myšlenku dotáhnou. Pavel Zimmermann bude ve veteránské kategorii naše želízko v ohni. Právě jeho soutěživost a touha vyhrát mistrovství světa, až už je to v čemkoli, ho dovedla až do Starého Města. Vyrušili jsme jej na okamžik z náročné přípravy, aby nám odpověděl pár otázek.


Orientační biatlon je poměrně neznámý sport –  mohl bys ho trochu přiblížit?
Jak uz název napovídá, závodník by měl zvládnout jak orientační běh, tak i střelbu z malorážky. Běží se několik tratí – sprint, klasika a štafety. Na dánských stránkách jsou nějaká pravidla na 17 stránek, zatím jsem se prokousal na stránku 5 a moc tomu nerozumím. Zajímavá by měla být klasika, kde je na úvod závodu vyfáborkovaná 3km trať lesem s nějakými vlaječkami, ty by měl závodník označit jako body v mapě.  Odchylka jednoho milimetru znamená ztrátu jedné minuty. Na sprintu se za nezásah běží trestná kola, na klasice je to za dvě trestné minuty, asi už to dneska nedočtu, uvidím zítra na premiérovém závodě.
Jak ses vlastně dostal k orientačnímu biatlonu?
Tak já jsem se jako biatlonista narodil, začínal jsem v mládí s puškoběhy, ale někdy ve dvanácti jsem se začal věnovat víc orienťáku, kde byla lepší parta. Loni mě pak objevil jako hvězdu veteránské kategorie bývalý křemešťák a uznávaný trenér ve Strakonicích p. Jan Žák, tak jsem mu účast slíbil.
Jaké disciplíny poběžíš na MS?
Zatím jsem přihlášen na sprint a klasiku, když budu na bedně, můžu slavit a vynechat nedělní štafety. Když na bedně nebudu, poběžím v neděli dvoumužné štafety s nějakou dorostenkou ze Strakonic.
Věříš si víc ve střelbě, nebo v běhu s mapou?
Střílím asi tři týdny, začal jsem s brejlema a bylo to dobrý, na stojáku jsem jako starej myslivec dal 4 z 5ti. Jenže po běhu se mi brejle mlžily, tak sem střílel dvakrát bez nich a bylo to hrozný. Dneska mi Milena koupila na brejle nějakej postřik, aby se nemlžily, tak zítra uvidím. Taky jsem vyměnil náboje a cvakám nahoru, mapa by měla být v každém případě silnější disciplína.
Co Tvůj zdravotní stav? V červenci Tě, pokud vím, trápilo koleno.
Tak koleno nějak ujde, odjezdil jsem ale MTBO  závody s Milenou, a jak ji tak tlačím, tak mám na levé ruce tenisový loket, já, pravák!!!
Jaké máš cíle před MS?
Neudělat velkou ostudu a něco trefit.
Jaký je ohlas v chlumské hospodě na Tvůj start na MS ?
V neděli jsem jim ukázal v hospodě úspěšné terče, tak mi nevěřili a říkali, že jsem si to napíchal tužkou, a že až si to poběžím napíchat na mistrovství, určite mě někdo trefí do zadku, proto raději spoléhám na podporu vás, OB příznivců.

Přejeme tedy Pavlovi hodně štěstí !

Příspěvek byl publikován v rubrice Lidé, Před závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Orientační biatlonista Tryskáč: „Neudělat ostudu a něco trefit!“

  1. Ahoj,
    já bych jen doplnil, že Pavel asi nebude jediný orienťák, který se MS zúčastní. Od nás ze Strakonic jede např. i Béďa Šafařík, který bude závodit v seniorech a jeho příprava byla podobná té Pavlově. (S jeho komentářem: „Myslel jsem si, že se střelba nezapomíná (jako třeba jízda na kole), ale zjišťuji, že opak je pravdou ….“)

    Držíme palce.

  2. Buzolu na sever a správnou mušku napsal:

    Béďo, držíme palečky :-)Všichni Pelcovi z oddílu 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..